Emmy Dumitru, elev la Liceul de Arte „Victor Brauner“ din Piatra-Neamţ, aspiră la marele premiu al concursului „Românii au talent“. Tânărul s-a calificat în următoarea etapă a showului, după ce a reuşit să obţină patru de „da“ din partea membrilor juriului. Evaluarea juraţilor nu a fost una lipsită de emoţii. La scurt timp după ce Emmy a început să cânte la acordeon, Mihaela Rădulescu a dat un „X“, transmiţând astfel că nu apreciază momentul. La doar câteva secunde, aceasta şi-a retras decizia şi a anulat „X“-ul motivând că nu a fost cucerită din primele secunde. „Eşti un mare talent şi mă bucur că ai luat decizia să vii să te cunoaştem şi noi“, a spus Andi Moisescu, membru al juriului. La rândul său, cunoscutul actor Bebe Cotimanis a fost de părere că doar patru de „da“ înseamnă prea puţin pentru ceea ce a arătat Emmy pe scenă.
Elev în clasa a X-a, Emmy Dumitru este deseori invitat să susţină recitaluri în cadrul manifestărilor cultural-artistice organizate de diferite instituţii din Piatra-Neamţ. Consideră că talentul său muzical este o moştenire de familie. În ultimii ani, tânărul s-a remarcat la numeroase concursuri şcolare şi festivaluri, ma-nifestări în urma cărora a obţinut premii importante.
(Sabina DAMIAN)



