440 de elevi şi profesori au mărşăluit pentru România

Data:

440 de elevi şi de profesori ai Colegiului Naţional „Calistrat Hogaş“ au participat la tradiţio-nalul marş de Ziua naţională a României.

Acţiunea a fost organizată de Clubul de istorie „Calistraţii“, cu participarea reprezentanţilor Asociaţiei „În Munţii Neamţului“, coordonatoare fiind profesoarele Daniela Mătăsaru-Ionescu şi Irina Gireadă.

Miercuri, între orele 14.00 şi 16.30, tinerii au mărşăluit prin Piatra-Neamţ, pe traseul: Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş“ – Muzeul de Istorie – Biblioteca Judeţeană „G.T. Kirileanu“ – Cimitirul Eroilor – Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş“.

Participanţii au făcut scurte opriri în faţa Muzeului de Istorie, la Biblioteca Judeţeană „G.T. Kirileanu“ şi la Monumentul Eroilor. Cu toţii au intonat Imnul de Stat şi au cântat cântece patriotice.

„Pe tot parcursul marşului             s-a asigurat protecţie din partea Inspectoratului Judeţean de Jandarmi şi a Poliţiei Locale. Participanţii au fost aplaudaţi de trecători şi au fost trataţi cu ceai fierbinte“, ne-au informat organizatorii.

Marşul a fost precedat de lansarea numărului 10 al revistei de istorie „Calistraţii“, la sediul colegiului. (Liviu ILIE)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!
 ADF
 ZENYTH
 DANIROM

Ultimele ştiri

Articole asemănătoare
Alte articole

Tânărul care a muşcat un taximetrist – trimis în judecată

Octavian Luca Onu, în vârstă de 19 ani, din...

Pedofil arestat

Ovidiu Iulian Pîrjolea, în vârstă de 33 de ani,...

O maşină a luat foc în centru

Din cauza unui scurtcircuit electric, ieri dimineaţă, a izbucnit...