l Andrei Filip, în vârstă de 21 de ani, şi-a ucis mama şi sora în Italia l masacrul s-a petrecut pe 13 februarie anul trecut, la Verona l apoi, a tranşat cadavrele, le-a aruncat într-un râu şi a venit în România l reîntors în străinătate, el şi-a recunoscut faptele
Tânărul în vârstă de 21 de ani, din comuna Ghindăoani, care în februarie anul trecut şi-a ucis mama şi sora vitregă de 11 ani, la Verona, a fost condamnat de judecătorii italieni. Andrei Filip a primit închisoare pe viaţă pentru abominabilele sale fapte. Imediat după aflarea sentinţei, avocatul din oficiu al acestuia a făcut recurs pe motivul că pedeapsa este prea aspră în condiţiile în care Filip şi-a recunoscut faptele şi le regretă. Acesta a mai spus că tânărul a cooperat cu anchetatorii de la bun început şi că îi pare rău de ce s-a întâmplat (fapt ce ar fi fost dovedit prin mai multe scrisori trimise din arest surorii mai mari). Individul era plecat de trei ani în străinătate şi locuia cu mama (Mirela Bălan, de 41 de ani) într-o casă din Peninsulă. El nu lucra nicăieri, iar femeia i-a reproşat în repetate rânduri acest lucru. Pe 13 februarie 2016, seara, după o ceartă, tânărul a luat un cuţit de bucătărie şi şi-a înjunghiat mama în gât. Sora cea mică (Larisa), aflată la parter, a auzit ţipete, a urcat să vadă ce se întâmplă, şi a fost sugrumată. Pe urmă, Andrei i-a luat cardul mamei şi s-a dus la un bancomat, unde a încercat, de trei ori, să scoată 200 de euro. Nu a reuşit pentru că limita maximă de extrageri pe acea zi fusese atinsă. Atunci a revenit la locul crimei, a tranşat cele două trupuri, le-a ambalat în saci şi, după trei drumuri făcute, a scăpat de cadavre aruncându-le într-un râu din apropiere. După aceea a plecat în România, ajungând acasă la tatăl său. I-a spus acestuia doar că femeile au dispărut şi că trebuie să revină în Italia, să afle unde sunt, iar apoi a revenit la Verona şi s-a predat carabinierilor. Ulterior, scafandrii militari au găsit sacii în care erau corpurile tranşate ale victimelor, iar ucigaşul a recunoscut totul. La masacru a fost martoră şi iubita ucigaşului – Loredana Negru (17 ani) care a spus că a fost obligată, sub ameninţarea cu moartea, să-l ajute să tranşeze cadavrele. Tânăra a povestit că, după ce şi-a ucis mama înjunghiind-o în gât, Andrei s-a dus jos la sora lui vitregă: „Şi eu am coborât repede după el, să nu facă ceva cu sora lui. Ea atâta a spus: «Andrei, sunt sora ta! Nu-mi face nimic!» Şi sub ochii mei a omorât-o. A strâns-o de gât. După aceea a coborât în bucătărie şi a adus un cuţit mare, uite aşa (arată cu mânile – n.r.), de fier“. Tânăra a mai declarat că a fost ameninţată cu moartea şi constrânsă astfel să participe la tranşarea corpurilor şi transportul acestora: „Am început să cărăm prima dată picioarele. Şi apoi am cărat-o pe mamă, într-o geantă cu roţi. După aia am cărat-o pe sora lui. M-a ameninţat că dacă nu le car cu el, nu-l ajut, mă omoară. Şi eu, de frică, am făcut tot“. Genţile de voiaj cu trupurile neînsufleţite au fost aruncate într-un râu, iar apoi Andrei i-a luat telefonul mobil Loredanei şi a forţat-o să-l ajute la şters urmele. „Şi la mopul cu care am şters sângele a dat foc, într-un garaj. Şi la acte a dat foc în garaj“, a mai povestit îngrozită tânăra de 17 ani. De câteva luni, Loredana şi Andrei trăiau o poveste de dragoste, iar fata, provenită dintr-o familie cu posibilităţi materiale reduse, stătea în casa viitoarei „soacre“, care lucra ca îngrijitoare în Italia. (Mihai SAVA)



