Falsa amendă pentru parcare, metoda nouă de înşelăciune.
Falsa amendă pentru parcare este o noua metodă de înşelăciune care a apărut pe străzile şi bulevardele din Capitală. Sub aparenţa unui proces-verbal de contravenţie, şoferii sunt înştiinţaţi că trebuie să plătească o amendă de 3.000 de lei într-un cont.
După „metoda accidentul“ şi falsa amendă pentru parcare a făcut primele victime în Bucureşti. În lipsa locurilor de parcare, şoferii care au parcat neregulamentar pe una din cele mai aglomerate artere din Capitală, Bulevardul Dimitrie Pompeiu din Capitală, s-au trezit cu aşa zise amenzi în geam.
Acestea seamănă cu cele legale, poartă însemnele Primăriei de sector, dar au şi un cont unde „contravenienţii“ trebuie să plătească o amendă de 3.000 de lei. Poliţiştii recomandă ca în cazul primirii unei asemenea înştiinţări, sub nici o formă nu trebuie făcută plata, ci contactată Poliţia Locală a primăriei de sector sau cea mai apropiată unitate a poliţiei naţionale.